تبلیغات
علوم تجربی راهنمایی
علوم تجربی راهنمایی
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

پیامک تصادفی
آب و هوا
کلیپهای جالب
شما یادتون نمیاد ...
اوقات شرعی

مورچه‌ها هم حرف می‌زنند

به گزارش واحد مركزی خبر ، محققان دانشگاه آكسفورد با استفاده از میكروفن ها و بلندگوهای بسیار مینیاتوری كه بدون ایجاد مزاحمت در لانه های آنها نصب شده بود، موفق شدند صداهای تولید شده در لانه مورچه ها را ضبط و بررسی كنند. به گفته این محققان ملكه مورچه ها به این طریق دستوراتی را به مورچه های كارگر می دهد. در این پژوهش حیرت آور مشخص شد دیگر حشرات می توانند با تقلید صدای ملكه مورچه ها آنها را به خدمت بگیرند.

نوعی پروانه آبی از جمله این حشرات است. این پروانه با تقلید صدا و پیام های شیمیایی مورچه ها ، آنها را وادار می كند كرم پروانه را به لانه های خود ببرند و آنها را تغذیه كنند. محققان چند دهه قبل دریافتند كه مورچه ها قادرند با ایجاد صوت، به یكدیگر هشدار دهند اما فقط در پی بررسی اخیر محققان دانشگاه آكسفورد بود كه مشخص شد این پیام های مبادله شده در این ارتباط به حدی گسترده است كه می تواند مبین نوعی «گفتگو» بین مورچه ها باشد. این پژوهشگران از طریق بلندگوهای بسیار ریزی كه در لانه مورچه ها كار گذاشته بودند، با تقلید صدای ملكه توانستند توجه مورچه ها را جلب كنند. در این حالت مورچه بی حركت می ایستد و منتظر شنیدن دستورات ملكه می شود.

 


 

خزندگان غول پیکر

خزندگان بزرگ میلیونها سال بر کره زمین تسلط داشتند.اولین جانوران مهره دار که بر روی زمین زندگی و تولید مثل کرده اند خزندگان بودند آنها بیش از 300 میلیون سال پیش از دوزیستان تکامل یافتند و بین 65 تا 250 میلیون سال پیش بر روی زمین وجود داشتند خزندگان شامل پلی کزاروس(باله بادبانی) پتروزاروس پرنده پلی زیوزاروس شناگر و دیگر دایناسورهای معروفند.

امروزه تعداد بازماندگان آنها بسیار کم شده است و این غول پیکرها حتی برای ادامه حیات باید تلاش کنند به عنوان نمونه تمساحها مرکب از سه خانواده بودند که فقط گونه ای از آنها باقی مانده و تعداد زیادی از بین رفته اند. بزرگترین نوع آن تمساح آب شور است که درازایش به 30/4 متر میرسد از بین انواع بی شمار سوسمار های زنده فقط شش تا غول پیکر هستند و درازای آنها از 8/1 متر تجاوز می کند. بزرگترین آنهااژدهای است که فقط در چند جزیره اندونزی بسر می برد این جزایر به فاصله چند صد کیلومتر در شرق جاوه قرار دارند گونه ای از تمساحها و سوسمارها درایران وجود دارند که در نواحی بلوچستان و سواحل دریای عمان بسر می برند.

در حدود 200 نوع لاک پشت هنوز وجود دارد ولی انواع واقعاً بزرگ این حیوان که 227 کیلو وزن دارد فقط در جزایر گالاپاگوس و در چند جزیره اقیانوس هند یافت می شوند. اولین جانوران پرنده دارای ستون فقرات پتروزاروس ها بودند نام آنها به معنی مارمولک بالدار است پتروزاروس ها برای اولین بار حدود 200 میلیون سال پیش بر روی زمین ظاهر شدند آنها در آسمان جولان می دادند تا اینکه حدود 65 میلیون سال پیش منقرض شدند برخی از پتروزاروس ها با تکان دادن بالهایشان پرواز می کردند و برخی دیگر با رفتن به ارتفاعات و سر خوردن بر روی جریان هوا این کار را می کردند. از بین رفتن انواع موجودات دلایل زیادی دارد ولی در مورد لاک پشت و تمساح، انسان مسئول واقعی آن است از اوایل قرن 17 تا سالهای 1930 و 1940 دزدان دریایی و ماهیگیران و شکارگران صدها هزار لاک پشت های گالاپاگوس رابه علت گوشت و روغن آنها کشتند. شکار این حیوانات تنبل و بی حال راه حل خوبی برای مسئله گوشت ازه بود زیرا بدون هیچ زحمتی می توان آنها را یک سال یا بیشتر در روی کشتی زنده نگاه داشت دزد دریایی پیری در سال 1697 نوشت آنها بسیار بزرگ و چاق اند و به اندازه ای خوش طعم هستند که مزه هیچ جوجه ای به پای آنها نمی رسد وقتی که پای دیگر حیوانات همزمان با انسان به این جزیره ها رسید مسئله نابودی لاک پشتها تسریع شد خوکها تخمهای لاک پشت را می بلعیدند گربه سگ و موش بچه ها و نوزادان را می خورند [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ] و الاغ و گاو از لحاظ مواد غذایی با لاک پشت رقابت می کردند.

امروزه لاک پشتهای گالاپاگوس فقط در دو جزیره زندگی می کنند در صورتی که در گذشته آنها در ده جزیره رشد و تکامل یافته بودند ولی با وجود این به نظر می رسد که‌ آینده بهتری در پیش دارند اکنون این حیوانات در محل زندگی خود مورد حمایت قانن قرار گرفته اند و به حال اسارت در ایستگاه چارلز داروین پرورش می یابند و از آنها مراقبت به عمل می آید. این ایستگاه به نام چارلز داروین طبیعی دان انگلیسی که در سال 1835 لاک پشت ها را مورد مطالعه قرار داد نامگذاری شده است به نظر می رسد که بشر منابع مالی خود را در زنده نگهداشتن لاک پشت کشف کرده است زیرا در حال حاضر هر ساله هزاران جهانگرد به جزایر گالاپاگوس مسافرت می کنند تا این حیوانات غول پیکر بی نظیر را مشاهده کنند. طول عمر لاک پشتها ظاهراً در بقایشان نقشی داشته است(لاک پشتی در حال اسارت حدود 177 سال زندگی کرد) عمر آنها از بعضی از دشمنانشان بیشتر بوده است. مثلاً‌ بز در بعضی از این جزایر به کلی از بین رفته است. تمساحها نیز از تجاوز انسان ها در امان نبوده اند. کشاورزان خشمگین تمساحها را بی رحمانه قتل عام می کردند. چون این حیوانات در صورت به دست آوردن فرصت به حیوانات اهلی حمله می کردند با وجودی که فقط چند نوع از آنها واقعاً آدمخوار هستند ولی حملات تصادفی آنها به انسانهای بی مبالات از زمانهای قدیم مورد بحث و گفتگو بوده است جانور شناسی اخیراً‌ گزارش داده که در کشورش یعنی در سری لانکا تمساحها در مدت 25 سال 53 نفر را کشتند و خوردند.

یکی از خزندگان بزرگ موسوم به اژدهای کومودو که بیش از 3 متر درازا و 68 کیلو گرم وزن دارد ظاهراً خطری از جانب انسان احساس نمی کند در واقع از سال 1912 که دانشمندان به وجود این حیوان غول پیکر در چهار جزیره سوندا در اندونزی پی بردند مورد حمایت قانون قرار گرفته است. اگراژدهای کومودو دشمنی داشته باشد در واقع همنوع خود اوست این حیوان بزرگترین گوشتخوار این جزیره است و بدون رقیب در اپراطوری خود فرمانروایی می کند. این اژدها تا حدی از لاشه تغذیه می کند ولی تقریباً هر چیز متحرکی را می خورد.ملخ و موش پرندگان بز خوک وحشی کره حیوانات آهو و حتی بوفالو رانیز شکار کرده و می خورد اژدهای کومودو در حین خوردن طعمه خود منظره واقعاً‌ ترسناکی به وجود می آورد اخیراً‌ دیده شده شد که اژدهای ماده ای به وزن 50 کیلو یک خوک وحشی 41 کیلویی را در مدت 17 دقیقه بلعید دندانهای تیز و اره مانند و چنگالهای تیغ گونه اش و اعضای نیرومند حیوان بخوبی از عهده این کار بر می آیند.

او خود را بر روی بوفالوی بزرگ و نیرومند می اندازد و زرد پی آسیب پذیر او را قطع می کند و بعد به سرعت شکم حیوان درمانده را می درد. تمساح همنوع خود را نیز شکار می کند و می خورد و به همین علت است که تعداد آنها از حدود 5000 تا تجاوز نکرده است. ززمانی که اژدهای کومودو از تخم بیرون می اید درازای آن فقط 45 ساتیمتر است برای اینکه توسط اژدهای بزرگ خورده نشود یک سال بالای درختان بسر می برد و از تخم پرندگان و حیوانات کوچک از قبیل مارمولک و مار و حشرات تغذیه می کند اژدهای جوان گاهی از درختان بالا می رود ولی آنهایی که به حد بلوغ رسیده اند خیلی سنگینند اژدها تا زمانی که یک ساله نشده است و طول آن به یک متر نرسیده است جرات نمی کند که در روی زمین به بزرگترها بپیوندد اژدها سریع رشد می کند و در چند سال درازای آن به حدود 2 متر می رسد در این مرحله توسعه بدن و دمش کم کم شکل اژدهای بالغ را به خود می گیرد یعنی سرش پهن و بزرگ دمش نسبتاً کوتاه و کلفت می شود. زبانش مانند زبان مار دراز و دو شاخه است. حس بویایی اژدها بسیار است و بوی مردار را از فاصله 9 کیلومتری تشخیص می دهد تندتر از آنچه باید برود نمیرود، ولی سرعتی در حدود 20 کیلومتر در ساعت در مورد آن به ثبت رسیده است. می تواند شنا کند و مانند خانواده تمساحها از دم خود به عنوان پارو استفاه کند بعضی از آنها برای شکار [تنها کاربرانی که عضو شده اند و از طریق ایمیل عضویتشان فعال شده می تواند این لینک را ببینند. ]ها در حدود 300 متر از وسط جریان شدید آب به طرف جزایر کوچک شنا کرده اند. قسمت اعظم وقت اژدها فقط صرف خواب و خنک نگاهداشتن خود می شود. ممکن است علت طول عمر او همین بیحالی باشد. بعضی عمر این موجود را در حدود 100 سال تخمین زده اند.

تمساحهای غول آسا: تمساحها آخرین بازماندگان موجودات اولیه هستند که بر دایناسور نیز تفوق داشتند و بزرگترین خزندگان محسوب می شوند از سه خانواده این موجودات بزرگترین و بدنام ترین آنها تمساحهای آدمخوار هستند. آنها از دندانهای وحشتناک خود برای گرفتن و کشیدن طعمه به درون آب استفاده می کنند، زیرا تمساحها نمی توانند در روی زمین غذا بخورند تمساحهای مادر که از تخمهای خود مراقبت می کنند حالت تهاجمی شدیدی دارند و به هر متجاوزی حمله ور می شوند نرهای بالغ به اندازه ای همجنس خوارند که ناچار بچه تمساحها تا دو یا سه سالگی در مخفی گاه به سر می برند و موقعی بیرون می آیند که بتوانند از خود دفاع کنند. به قدری تمساحهای آمریکایی را بخاطر پوستشان شکار کرده اند ک فقط کمتر از 500 تا از آنها در مناطق تحت حفاظت فلوریدا باقی مانده اند ولی تعداد دیگری از آنها در مناطق کارائیب زندگی می کنند. تمساح رودخانه نیل از خوردن بچه خود ابایی ندارد ولی این عمل به وضع حیوان که خود در خطر است کمکی نمی کند. لاک پشت غول آسا: در میان حیوانات خونسرد زمینی جهان لاک پشت گالاپاگوس موجودی سنگین وزن شناخته شده است وزن حیوان نر بالغ به 227 کیلوگرم می رسد درازای لاک قوسی شکل آن در حدود 127 سانتیمتر است.

لاک پشت گالاپاگوس حیوان علفخواری است که زندگی آرام و منظمی دارد. در طول روز به آهستگی حرکت می کند و در حدود ساعت 5 بعد از ظهر به مدت 16 ساعت در حمامی از گل و لای می خوابد و بدین ترتیب بدن خود را در برابر گرمای 50 درجه این جزایر محافظت می کند در موقع عشقبازی حیوان نر به فعالیت می افتد ماده را تعقیب می کند پایش را گاز می گیرد ماده که بی میل است با کشیدن پاهای خود به درون لاکش واکنش نشان می دهد و بی حرکت می ماند. حیوان نر با غرش خر خر مانندی پاسخ می دهد و این تنها صدایی است که از حیوان شنیده شده است. سر لاک پشت گالاپاگوس به نسبت کوچک و گردنش دراز است او نمی تواند لاک خودرا جمع کند ولی با دستهای سنگین و کمی پهن و مستور از فلسهای بزرگ خود می تواند سر خود را که کمی به عقب رفته است محافظت کند لاکش سخت نیست و از این جهت آسیب پذیر است ولی بیشتر جراحات لاک خود به خود ترمیم می شوند.

 


 

عجیب‌ترین جاندارانی که در سال ۲۰۱۱ کشف شده‌اند

نیوساینتیست در پایان سال 2011 به معرفی عجیب‌ترین جانداران کشف‌شده در این سال پرداخته است. در میان آنها، یک تک‌سلولی با هفت جنسیت گوناگون، جوجه قاتل و ماهی که شکارش را خفه می‌کند، به چشم می‌خورند. نوتیلوس‌ها به پشتوانه تكامل 500میلیون ساله موفق شده‌اند از انقراض بزرگ جان سالم به در ببرند، اما تحقیقات تازه نشان می‌دهد سرعت تولید این جانداران بسیاركند است و به همین دلیل در برابر صید بی‌رویه سال های اخیر بسیارآسیب‌پذیر خواهند بود. این تك‌سلولی عجیب كه با پوششی از مو پوشیده شده و Tetrahymena thermophila نام دارد، به تنهایی می‌تواند هفت جنسیت گوناگون داشته باشد.

جنسیت این تك‌سلولی توسط ژنی به نام mat كنترل می‌شود كه می‌تواند شانس داشتن جنسیت‌های گوناگون را تعیین كند. این ماهی با بدن نرم كه در اعماق دریا زندگی می‌كند، شیوه منحصربه‌فردی برای شكار دارد. او با دهان‌گرد و بادكش‌مانندش به بدن ماهی‌های دیگر متصل می‌شود و آنها را خفه می‌كند. این ماهی از جسد ماهی‌هایی كه شكار كرده تغذیه خواهد كرد. عنكبوت Palpimanus gibbulus كه به اتكای پاهای جلوی قدرتمند و بدن سختش از رویارویی با شكارچی‌های دیگر كه اغلب شكارچی عنكبوت هستند، هراسی ندارد و اغلب بدون اینكه فرصتی برای فرار یا عكس‌العمل به رقبا بدهد، آنها را شكار می‌كند. تحقیقات نشان می‌دهند گونه‌ای از مورچه‌ها كه Melissotarsus نام دارد و ساكن ماداگاسكار و آفریقا است، حشرات دیگر را برای مصرف گوشت آنها پرورش می‌دهد.

این گونه به استثنای انسان‌ها تنها جانداری است كه برای تأمین غذا به دامپروری رو آورده است. مرغ عسل یا honeyguide كه در بزرگسالی می‌تواند راهنمای انسان‌ها و حیوانات برای پیدا كردن كندوهای عسل باشد، در زمان تولد یك قاتل ترسناك است. جوجه‌های این پرنده كه توسط مادر در لانه پرندگان دیگر رها می‌شوند به تنها یك ساعت زمان نیاز دارند تا تمامی جوجه‌های دیگر لانه را از پا درآورند. شاید جانداران دیگری مانند بعضی از دوزیستان یا حشرات را بشناسید كه از سرمای كشنده جان سالم به در می‌برند اما این قورباغه قهوه‌ای‌رنگ درختی تنها جاندار شناخته‌شده است كه می‌تواند با ترشح یك ماده شیمیایی روی پوستش، نقش یك ضدیخ قوی را بازی كند. این ماهی با سر بزرگ و بدن سخت تنها ماهی‌یی نیست كه می‌تواند صدا تولید كند اما تنها ماهی شناخته‌شده است كه تحت شرایط دشوار صدایی شبیه به گریه كودكان تولید می‌كند كه غیرخطی است. اگر فكر می‌كنید گوسفندها باهوش نیستند، سخت در اشتباهید. مطالعات دهه‌های اخیر نشان می‌دهند آنها می‌توانند آزمون‌هایی را با موفقیت پشت سر بگذارند كه برای نخستیانی مانند میمون‌ها چالش‌برانگیز است. عنكبوت درختی داروین كه كمتر از 2 سانتیمتر طول دارد، می‌تواند تارهایی بتند كه درخت‌ها را در دو سر رودخانه به هم متصل می‌كنند و گاهی طول آنها به 25 متر می‌رسد. این عنكبوت برای طی مسیر از بانجی جامپینگ و جریان باد موافق استفاده می‌كند.

منبع.سایت علمی نخبگان
طبقه بندی: علوم سوم،  مطالب علمی،  مقاله، 
[ دوشنبه 29 خرداد 1391 ] [ 07:55 ق.ظ ] [ محمد صمدی پور ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده دانش آموزان و دبیران عزیز می باشد .امید است بتواند مکملی جهت درک بهتر این مباحث باشد.
مدیر وبلاگ : محمد صمدی پور دبیر علوم تجربی راهنمایی
سبزوار - خوشاب
تلفن 09154452247
ایمیل msamadipoor@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
سرگرمی
رتبه وبلاگ
دانستنیها
سایت های مفید
پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون